გაკვეთილების და რეფლექსიის ნიმუშები
გაკვეთილის გეგმა №
მასწავლებლის სახელი, გვარი :
პირადი ნომერი:
საგანი: რუსული ენა
სწავლების საფეხური/ კლასი:საბაზო ,7
მოსწავლეთა ( მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა) რაოდენობა: ....
გაკვეთილის თემა: ,,ოჯახი“.დიალოგის აუდირება ; ახალი ლექსიკური და გრამატიკული კონსტრუქციების ,,Он похож (на кого…;на
что…“) ინტერაქციაში გამოყენება .
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლემ უნდა შეძლოს:
Ø საკომუნიკაციო სიტუაციაში გამოიყენოს
ნასწავლი კონსტრუქციები,,Он похож (на кого…;на что…“) ”და ლექსიკა
თემაზე ,, ჩემი ოჯახი“.
Ø მოსმენილი დიალოგის გაგება-გაანალიზება
და შესაბამისი დავალების შესრულება ;
Ø დიალოგის მოსმენის შემდეგ ისაუბროს ნინას ოჯახის წევრებზე ;
Ø აღწერენ საკუთარი ოჯახის
მოდელის მიედვით:,,Я похож на …”, ,, Мой брат похож на.. “
Ø საკუთარი თავისა და წყვილების შეფასება რუბრიკების მიხედვით.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლი გეგმის მოთხოვნებთან:
IIუცხ.საბ.2. ტექსტის გაგებამდე, გაგების პროცესში და გაგების შემდგომ შესაბამისი სტრატეგიების შერჩევა და გამოყენება ტექსტის გაგება-გააზრების პროცესებისა და ენობრივ-გრამატიკული ცოდნის გაუმჯობესების ხელშესაწყობად;
IIუცხ.საბ. 3. ტექსტის გააზრებისას, კომუნიკაციისას წარმოქმნილი პრობლემების გაანალიზება, მათი გადაჭრის გზების დადგენა (სწავლის პროცესის მართვა - მეტაკოგნიტური სტრატეგია).ხელშესაწყობად;
IIუცხ.საბ. 4. ნაცნობ საკომუნიკაციო სიტუაციებში
ზეპირი კომუნიკაციის დამყარება ნასწავლი სამეტყველო მოქმედებებისა და ენობრივ-გრამატიკული
ცოდნის გამოყენებით;
საგნობრივი თემა შეესაბამება მოცემულ სასწავლო პერიოდს . გეგმაში ასახულია საბაზო საფეხურის მე-7 კლასის პროგრამული მასალა,დამატებითი აუდიო რესურსი- ჩემ მიერ შესრულრბული დიალოგის
აუდიოჩანაწერი და რესურსი https://present5.com/fragment-vneklassnogo-meropriyatiya-model-genealogicheskogo-dereva-vashej-semi/ არის გაკვეთილის თემის, ასაკობრივი ინტერესების და ენობრივი კომპეტენციების გათვალისწინებით.გაკვეთილი უზრუნველყოფს მეორე უცხო ენის სტანდარტით გათვალისწინებულ მიმართულებებს- ტექსტის მოსმენა/წაკითხვა და გაგება (რეცეფციული უნარები) , წერა და ლაპარაკი (პროდუცირება).
N |
აქტივობის მიზანი და აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/ მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ ფორმები |
სასწავლო რესურსები |
დრო (წთ) 40 |
1 |
ფაზა I აქტივობა 1 საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების მიზანია მოსწავლეთა მობილიზება საგაკვეთილო პროცესისათვის; 1.მისალმება; 2.სიის ამოკითხვა; 3.მოსწავლეთათვის თემის, გეგმის და მიზნის გაცნობა; -,,დღევანდელი თემაა: ,,ოჯახი“.დიალოგის აუდირება ; ახალი
ლექსიკური და გრამატიკული კონსტრუქციების ,,Он похож (на кого…;на что…“) ინტერაქციაში
გამოყენება . გეგმაში არის: ·
საშინაო დავალების შემოწმება -№…. -ზეპირად , საკუთარი ოჯახის ,,საგვარეულო ხის“ შექმნა. ·
აუდიოჩანაწერის - დიალოგის მოსმენა და გაგება; ·
ახალი კონსტრუქციბის სწავლა და გამოყენება მეტყველებაში. 4 შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა (იხ.დან.№1) |
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება |
საკლასო |
შეფასების სქემები საკლასო ჟურნალი, ცარცი, კალამი. |
3წთ. |
2 |
აქტივობა 2 აქტივობის აღწერა: წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზანია - მოსწავლეებმა გამოიყენონ შესაბამისი ლექსიკური და ენობრივი მასალა გაკვეთილის მიზნის მისაღწევად. საშინაო დავალების შემოწმება- №…. საკუთარი ოჯახის ,,საგვარეულო ხის“
შექმნა და ნამუშევრის წარდგენა.
|
მეთოდი: ნასწავლი ლექსიკო- გრამატიკული ფორმების სააზროვნო პირდაპირი ლინგვისტური მეთოდი. |
ინდივიდუალური |
სახელმძღვანელო ,,Русский язык “ 7 კლასი ავტორი -მარინა ბარსეგოვა; სამუშაო რვეული. ცარცი,ოჯახის ნახატები/ფოტოები, რვეული. |
7 წთ. |
3 |
ფაზა II აქტივობა 3 აქტივობის მიზანი: ენობრივი კომპეტენციის დონის ამაღლება; მოსმენილი დიალოგის გაგება- გააზრება; სა ინტერაქციაში ახალი გრამატიკული კონსტრუქციების ჩართვა. აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი ინტერაქტიულ
თამაშს,,ოჯახის წევრები “ ( დანართი № 2 ) და
იმეორებს თემატურ ლექსიკას, შემდეგ წერს დაფაზე მაგალითებს : 1)
Я похож ( на кого?) на сестру. 2)
Он похож (на кого?) на отцаю\. 3)
Планшет похож ( на что?) на книгу. მოსწავლეები ზეპირად ასრულებენ მსგავს დავალებას №….. |
მეთოდები: პირდაპირი სააზროვნო-ლინგვისტური. ინტერაქტიული კითხვის ძიებითი მეთოდი |
ინდივიდუალური; |
სახელმძღვანელო ,,Русский язык “ 7 კლასი ავტორი -მარინა ბარსეგოვა; სამუშაო რვეული. რვეული. ცარცი, სამუშაო რვეული, ფანქრები, კალმები. თამაში https://present5.com/fragment-vneklassnogo-meropriyatiya-model-genealogicheskogo-dereva-vashej-semi/ხელს უწყობს თემატური
ლექსიკის უკეთ გაგებას |
12 წთ. |
4 5 |
ფაზა III აქტივობა 4 მიზანი- ენობრივი კომპეტენციის დონის ამაღლება; ლექსიკური მარაგის გამდიდრება; ძიებითი კითხვის უნარის განვითარება; აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები უსმენენ აუდიოჩანაწერს და პირველი მოსმენის დროს სამუშაო რვეულიდან ასრულებენ
დავალებებს №...... -მეორე მოსმენის შემდეგ კი №.... მასწავლებელი აძლევს
ინსტრუქციას: დავალების შესრულებისთვის გაქვთ -6 წთ. პასუხისთვის 2 წთ. აქტივობა 5 მოსწავლეები ყვებიან
საკუთარ თავზე და ოჯახის წევრებზე
მოდელის მიედვით:,,Я похож на …”, ,, Мой брат похож на.. “ და აჩვენებენ ფოტობს ან ნახატებს. პასუხისთვის- 2 წუთი |
მეთოდი: აუდიოლინგვისტური ვიხუალიზაციის მეთოდი |
ინდივიდუალური |
დინამიკი ; დიალოგის ,,ოჯახი“აუდიოჩანაწერი აუდირების დროს დაეხმარება მოსწავლეებს უკეთ გაიგონ და დაიმახსოვრონ ნასწავლი ენობრივი კონსტრუქციები . მოსწაბლეების ნახატები/ფოტოქბი დაეხმარებათ მათ გაკვეთილის მიზნის მიღწევაში |
11 წთ. 3 წთ. |
5 |
აქტივობა 6 გაკვეთილის შეფასება და საშინაო დავალების მიცემა. მიზანი - შეფასების და თვითშეფასების უნარის განვითარება. 1)მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს განმავითარებელ შეფასებას და რეკომენდაციებს. 2)მასწავლებელი აფასებს წაკითხულ დავალებას განმსაზღვრელი შეფასებით ,,ზეპირი დავალების შეფასების“ რუბრიკების მიხედვით.(იხ.დანართი №1) საშინაო დავალება:…. |
გაკვეთილზე გამოიყენება მიმდინარე განმსაზღვრელი შეფასება (იხ.დანართი №1) |
საკლასო |
დანართი № 1 ,,გაკვეთილზე გამოიყენება მიმდინარე განმსაზღვრელი შეფასება“ |
4 წთ. |
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
Ø შეძლებენ ახალი თემატური კონსტრუქციების
გამოყენებას მეტყველებაში.
Ø მოსმენის და წაკითხვის
დროს ამოიცნობენ, სად მიმდინარეობს საუბარი
და ამოიცნობენ საუბრის ძირითად თემას/საკითხებს;
Ø მოსწავლეები შეძლებენ აუდიოჩანაწერის
შემდეგ სამუშაო რვეულიდან ტესტის შევსება.
Ø
აღწერენ საკუთარ ოჯახის
მოდელის მიედვით:,,Я похож на …”, ,, Мой брат похож на.. “
Ø კლასელების შეფასება ,, ზეპირი
დავალებების შეფასების“ რუბრიკების მიხედვით.
შეფასება:
დანართი№ 1 ზეპირი დავალებების შეფასება
კრიტერიუმი |
დაბალი 1–4 |
საშუალო 5–6 |
კარგი
7–8 |
საუკეთესო 9–10 |
ჩართულობა |
არაა ჩართული |
ნაწილობრივადაა ჩართული |
სრულყოფილადაა ჩართული, მაგრამ არ თანამშრომლობს კლასთან |
ჩართულია და თანამშრომლობს კლასთან |
მეტყველება |
არ/ ვერ საუბრობს |
ცდილობს, მაგრამ ფრაზებს ვერ ადგენს
|
შეუძლია ლაპარაკი,მაგრამ უშვებს სამეტყველო შეცდომებს.
|
გამართულად საუბრობს |
წვდომა |
არ/ვერ გაიგო მოცემული ლექსიკური მასალა |
გაიგო მოსასმენი ტექსტი, მაგრამ ვერ თარგმნის ფრაზებს |
კარგად გაიგო მოსასმენი ტექსტი, მოყოლისას გამოიყენა ახალი სიტყვები და ფრაზები |
სრულყოფილად გაიგო ახალი მასალა, თავისუფლად მეტყველებს გაკვეთილის თემაზე. |
პრეზენტირება |
არ/ვერ აკეთებს პრეზენტაციას |
გადმოსცემს სხვისი დახმარებით, უჭირს არგუმენტირება |
შეუძლია ცოდნის დემონსტრირება არგუმენტირებულად |
ორიგინალურად, არგუმენტირებულად წარმოაჩენს პრეზენტაციას, გამართულად საუბრობს სამეტყველო ნორმების დაცვით. |
ხელმოწერა
თარიღი
https://edu.aris.ge/news/maswavleblis-gare-dakvirvebis-gakvetilis-gegmis-forma-damtkicda.html
გაკვეთილის გეგმა №
მასწავლებლის სახელი, გვარი:
პირადი ნომერი:
საგანი: მათემატიკა
სწავლების საფეხური/ კლასი: დაწყებითი
, 2 კლასი
მოსწავლეთა ( მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა) რაოდენობა: ...
გაკვეთილის თემა :,,ტოლობის უცნობი წევრები “
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლემ შეძლოს
ü იპოვოს რიცხვითი ტოლობის
უცნობი წევრი;
ü იპოვოს საკლები, თუ ცნობილია
მაკლები და სხვაობა;
ü შესაბამისი ტოლობის შედგენა
მარტივი ამოცანების შემთხვევაში;
ü ამოცანების ამოხსნა;
ü
გამოიყენის ზეპირად ანგარიში მათემატიკური პაზლების
ამოხსნის დროს;
ü საკუთარი თავისა და ჯგუფის შეფასება რუბრიკების მიხედვით.
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის
შესაბამისობა ეროვნული სასწავლი გეგმის
მოთხოვნებთან:
მათ. II.5. მოსწავლეს შეუძლია რიცხვებისა და მათზე მოქმედებების
გამოყენება ამოცანების ამოხსნისას.
მათ.II.7. მოსწავლეს შეუძლია
შეკრებისა და გამოკლების გამოყენება მარტივი
ამოცანების ამოხსნისას.
მათ. II.2.მოსწავლეს შეუძლია
ერთმანეთთან დააკავშიროს თვლა, რიცხვები, რიცხვებს შორის დამოკიდებულებები და შეკრება-გამოკლების მოქმედებები.
საგნობრივი თემა სრულად შეესაბამება მოცემულ სასწავლო პერიოდს . გეგმაში ასახულია მეორე კლასის პროგრამული მასალა,დამატებითი აქტივობები - ელექტრონული
რესურსები ,,მათემატიკური პაზლები“
საიტიდან https://www.mompitz.de/mompitziges-rechenpuzzle/?__cf_chl_jschl_tk_
შერჩეულია მოსწავლეების ასაკობრივი ინტერესების გათვალისწინებით. გაკვეთილი უზრუნველყოფს მათემატიკის სტანდარტით გათვალისწინებულ მიმართულებებს:რიცხვები და მოქმედებები; კანონზომიერებები და ალგებრა.
N |
აქტივობის მიზანი
და აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ ფორმები |
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ) 45 წ. |
1
|
ფაზა I აქტივობა 1 საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების მიზანია მოსწავლეთა მობილიზება საგაკვეთილო პროცესისათვის; 1.მისალმება. 2.სიის ამოკითხვა. 3.მოსწავლეთათვის
თემის, გეგმის და მიზნის გაცნობა . -,, ტოლობის უცნობი წევრები “
სავარჯიშო №... ,
გვ.... ; ·
ტოლობის უცნობი
წევრების მოძიების წესების სწავლა ·
მათემატიკური
ტერმინების გახსენება; ·
ჯგუფებში
მათემატიკური პაზლების ამოხსნა. 4. ზეპირი დავალებების კრიტერიუმების გაცნობა(იხ.დან.№1) |
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
|
საკლასო |
შეფასების სქემები საკლასო ჟურნალი, ცარცი, კალამი. |
3წთ. |
2.
|
აქტივობა 2 აქტივობის აღწერა: წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზანია
- მოსწავლეებმა გამოიყენონ შესაბამისი ცოდნა და
სასწავლო რესურსები გაკვეთილის მიზნის მისაღწევად. საშინაო დავალების შემოწმება- №......
, გვ........ |
მეთოდი: ნასწავლი თემის -
,, შეკრება-გამოკლების“ სააზროვნო პირდაპირი მეთოდი.
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვანელო ...... ავტორი - ცარცი, პლაკატი მაგალითებით ( დანართი
№ 1)
მაგნიტები , ჩხირები |
6 წთ.
|
3. |
ფაზა II აქტივობა 3 აქტივობის მიზანია- გაკვეთილის თემის ახსნა . აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი აჩვენებს პლაკატს ......, და ხსნის დავალებას.დაფაზე არის
მიმაგრებული პლაკატი ( დანართი №2) დავალებებით
რის შემდეგ მოსწავლეები
ასრულებენ დავალებას № … გვ...... მასწავლებელი ამოხსმის დავალებას სამუშაო რვეულიდან №1 გვ
74 -3 წთ. პასუხისთვის 2 წთ. |
ანალიტიკური მეთოდი
პირდაპირი სააზროვნო მეთოდი
|
ჯგუფური, 3 ჯგუფი
|
სახელმძღვანელო..... რვეული. ცარცი, ფანქრები, კალმები.
გაკვეთილზე გამოყენებულია პლაკატი : ,, მიმატება-გამოკლება“
|
14 წთ. |
4 |
ფაზა III აქტივობა 4 საგნობივი კომპეტენციის
დონის ამაღლება; შესწავლილი თემის განმტკიცება, ზეპირი თვლის გავარჯიშება, პაზლის ამოხსნა. აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი აძლევს ინსტრუქციას: მოძებნეთ პასუხი, მოძებნეთ შესაბამისი ციფრი ნახატებზე
და სრულად შეადგინეთ ნახატი დავალების შესრულებისთვის გაქვთ -6 წთ. პასუხისთვის 2 წთ. ( დანართი 3)
|
მეთოდი: ვიზუალური
სტრატეგია ,,თამაშით სწავლა“ |
ინდივიდუალური |
მათემატიკური პაზლები
თემაზე ,, გამოკლება -შეკრება“ https://www.mompitz.de/mompitziges-rechenpuzzle/?__cf_chl_jschl_tk_
გაკვეთილზე ინტერაქტიული
აქტივობების გამოყენება დაეხმარება ზეპირი თვლის უნარის განვითარებაში და უკეთ დამეხმარება გაკვეთილის მიზნის მიღწევაში. |
2წთ.
15 წთ. |
5 |
აქტივობა 5 გაკვეთილის შეფასება და საშინაო დავალების მიცემა. მიზანი - შეფასების და თვითშეფასების უნარის განვითარება. მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს განმავითარებელ შეფასებას და რეკომენდაციებს. საშინაო დავალება: სამუშაო რვეული გვ.... №…. |
გაკვეთილზე გამოიყენება მიმდინარე
განმავითარებელი შეფასებს
ცზრილი (იხ.დანართი №1, 2) |
ინდივიდუალური |
დანართი № 2 ,,თვითშეფასების ფორმა”. |
5წ. |
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი შედეგები
Ø
იპოვიან
რიცხვითი ტოლობის უცნობი წევრი;
შეძლაბენ შესაბამისი ტოლობის შედგენას
და ამოხსნას;
Ø
გამოიყენის
ზეპირად ანგარიშს მათემატიკური პაზლების ამოხსნის დროს და შეადგენენ ნახატებს;
Ø
ამოხსნიან
ამოცანებს;
Ø საკუთარი თავის და კლასელების
შეფასება შეფასების
რუბრიკის მიხედვით.
შეფასება:
დანართი № 1 მიმდინარე განმავითარებელი შეფასებს
ცხრილი
კრიტერიუმი |
დაბალი |
საშუალო |
კარგი |
საუკეთესო |
ჩართულობა |
არაა ჩართული |
ნაწილობრივადაა ჩართული |
სრულყოფილადაა ჩართული, მაგრამ არ თანამშრომლობს
კლასთან |
ჩართულია და თანამშრომლობს
კლასთან |
მეტყველება |
არ/
ვერ საუბრობს |
ცდილობს,
მაგრამ ფრაზებს ვერ ადგენს
|
შეუძლია ლაპარაკი,მაგრამ უშვებს სამეტყველო შეცდომებს.
|
გამართულად საუბრობს |
წვდომა |
არ/ვერ გაიგო მოცემული მასალა |
გაიგო ტექსტი, მაგრამ ვერ აჯგუფებს ნიშნებს |
კარგად გაიგო ახალი მასალა და შეაჯგუფა საგზაო ნიშნები |
სრულყოფილად გაიგო ახალი მასალა, სწორად დააჯგუფა საგზაო ნიშნები |
პრეზენტირება
|
არ/ვერ აკეთებს პრეზენტაციას |
უჭირს არგუმენტირება |
შეუძლია ცოდნის დემონსტრირება არგუმენტირებულად |
ორიგინალურად, არგუმენტირებულად წარმოაჩენს
პრეზენტაციას და ამოიცნობს
გეომეტრიულ ფიგურებს ყოფიტი დანიშნულების საგნებში. |
ხელმოწერა
თარიღი
დანართი№ 2 შეკრება - გამოკლება. ზეპირი ანგარიშის მაგალითები.
დანართი№ 3 პლაკატი
დანართი№
4 პაზლი
ონლაინ გაკვეთილის გეგმა
ონლაინ- გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი :
პირადი ნომერი:
საგანი: რუსული ენა
სწავლების საფეხური/ კლასი:საბაზო ,7
მოსწავლეთა ( მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა) რაოდენობა: ...
გაკვეთილის თემა: ,,პროფესიები“. ლექსიკური და გრამატიკული კონსტრუქციების .... გამოყენება; ვიდეორგოლის .....
გაგება-გააზრება.“
გაკვეთილის მიზანი :მოსწავლემ უნდა შეძლოს
·
ამოიცნოს უცნობი სიტყვების, გამოთქმების მნიშვნელობა ნაცნობ ელემენტებზე (საკომუნიკაციო
სიტუაციაზე, კონტექსტზე, ნაცნობ ენობრივ კონსტრუქციებზე) დაყრდნობით;
·
გაიაზროს ვიდეორგოლი ,დააზუსტოს კონკრეტული ინფორმაცია (ვინ, რა, სად, როდის, რომელი, როგორი, რამდენი);
·
საკომუნიკაციო სიტუაციაში ახალი ლექსიკური და გრამატიკული მოდელების ......გამოყენება.
·
საკუთარი თავისა და კლასელების შეფასება რუბრიკების მიხედვით.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლი გეგმის მოთხოვნებთან:
IIუცხ.საბ. 4. ნაცნობ საკომუნიკაციო სიტუაციებში ზეპირი კომუნიკაციის დამყარება ნასწავლი მოქმედებებისა და ენობრივ-გრამატიკული ცოდნის გამოყენებით;
IIუცხ.საბ.2. ტექსტის გაგებამდე, გაგების პროცესში და გაგების შემდგომ შესაბამისი სტრატეგიების შერჩევა და გამოყენება ტექსტის გაგება-გააზრების პროცესებისა და ენობრივ-გრამატიკული ცოდნის გაუმჯობესების ხელშესაწყობად;
IIუცხ.საბ.5. ზეპირი კომუნიკაციის დამყარებამდე და კომუნიკაციის დროს შესაბამისი სტრატეგიების შერჩევა და გამოყენება წარმატებული კომუნიკაციის უზრუნველსაყოფად;
საგნობრივი თემა შეესაბამება მოცემულ სასწავლო პერიოდს . გეგმაში ასახულია საბაზო საფეხურის მე-7 კლასის პროგრამული მასალა,დამატებითი ვიდეო რესურსი- ...... შერჩეულია თემის, ასაკობრივი ინტერესების და ენობრივი კომპეტენციების გათვალისწინებით.გაკვეთილი უზრუნველყოფს მეორე უცხო ენის სტანდარტით გათვალისწინებულ მიმართულებებს- ტექსტის მოსმენა/წაკითხვა და გაგება (რეცეფციული უნარები) , წერა და ლაპარაკი (პროდუცირება).
N |
აქტივობის მიზანი და აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/ მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ ფორმები |
სასწავლო რესურსები |
დრო (წთ) 30 |
1 |
ფაზა I აქტივობა 1 საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების მიზანია მოსწავლეთა მობილიზება საგაკვეთილო პროცესისათვის; 1.მისალმება; 2.მოსწავლეთათვის თემის, გეგმის და მიზნის გაცნობა; -,,დღევანდელი თემაა: ,,პროფესიები“.ლექსიკური და გრამატიკული კონსტრუქციების ... გამოყენება; ვიდეორგოლის ...გაგება-გააზრება.“
გეგმაში არის: ·
საშინაო დავალების
.... შემოწმება - ·
სასწავლო ვიდეოს გაგება-გააზრება; ·
ნასწავლი გრამატიკული კონსტრუქციების გამოყენება; ·
ახალი თემეტური სიტყვების სწავლა და გამოყენება მეტყველებაში. ·
სავარჯიშოს წაკითხვა და შესაბამისი დავალებების შესრულება; 4.თვითშეფასების ფორმის შევსება (იხ. დან. № 2) და ზეპირი დავალებების კრიტერიუმების გაცნობა(იხ.დან.№1) |
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება |
საკლასო |
შეფასების სქემები ვირტუალურ სივრცეში
ქცევის წესები.(დანართი № 5)
|
3წთ. |
2 |
აქტივობა 2 აქტივობის აღწერა: წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზანია - მოსწავლეებმა გამოიყენონ შესაბამისი ლექსიკური და ენობრივი მასალა გაკვეთილის მიზნის მისაღწევად. საშინაო დავალების ....შემოწმება-
|
მეთოდი: ნასწავლი ლექსიკო- გრამატიკული ფორმების სააზროვნო პირდაპირი ლინგვისტური მეთოდი. |
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვანელო ,,Русский язык “ 7 კლასი ავტორი -მარინა ბარსეგოვა; კომპიუტერი
|
7 წთ.
|
3 |
ფაზა II აქტივობა 3 აქტივობის მიზანი: ენობრივი კომპეტენციის დონის ამაღლება; ახალი ინფორმაციის გაგება და გააზრება; სურათების აღწერა; საკუთარი აზრის გამოხატვა და ინტერაქციაში ჩართვა. წერითი და ზეპირი მეტყველების განვითარება. აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი დაფაზე წერს მაგალითებს : 1)Моя мама работает
(где? ) в …...“ 2)Брат хочет стать (кем?) …..” მოსწავლეები ათვალიერებენ ფოტოებს .... და კითხვის ძიებითი მეთოდის გამოყენებით ,პასუხობენ ….
კითხვას - ვინ სად მუშაობს მასწავლებელი აძლევს ინსტრუქციას: დავალების შესრულებისთვის გაქვთ -5 წთ. პასუხისთვის 2 წთ. |
მეთოდები:
პირდაპირი სააზროვნო-ლინგვისტური.
ვიზუალური
ხელაუღებელი წერის სტრატეგია
კითხვის ძიებითი მეთოდი
|
ინდივიდუალური;
|
სახელმძღვანელო ,,Русский язык “ 7 კლასი ავტორი -მარინა ბარსეგოვა; სამუშაო რვეული.
რვეული. ცარცი, სამუშაო რვეული, ფანქრები, კალმები. Запись на доске http://tobemum.ru/propisi/prop_files/propisi.php
|
9 წთ. |
4 |
ფაზა III აქტივობა 4 მიზანი- ენობრივი კომპეტენციის დონის ამაღლება;ლექსიკური მარაგის გამდიდრება; ახალი მასალის გამტკიცება, ოჯახზე მოყოლის ნიმუშის გაგება-გააზრება. აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები უყურებენ ვიდეოჩანაწერს და ინდივიდუალურად ასრულებენ ტესტს. (დანართი№3, დევს
თიმსის ჯგუფის ფაილებში) მასწავლებელი აძლევს ინსტრუქციას: დავალების შესრულებისთვის გაქვთ -3 წთ. პასუხისთვის 2 წთ.
|
მეთოდი:
აუდიოვიზუალური
ძიებითი კითხვის სტრატეგია |
ინდივიდუალური |
კომპიუტერი, ვიდეოოჩანაწერის
.... დაეხმარება მოსწავლეებს უკეთ გაიგონ და დაიმახსოვრონ ნასწავლი ენობრივი კონსტრუქციები. |
7 წთ. |
5 |
აქტივობა 5 გაკვეთილის შეფასება და საშინაო დავალების მიცემა. მიზანი - შეფასების და თვითშეფასების უნარის განვითარება. 1)მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს განმავითარებელ შეფასებას და რეკომენდაციებს. 2)მასწავლებელი აფასებს წაკითხულ დავალებას განმსაზღვრელი შეფასებით ,,ზეპირი დავალების შეფასების“ რუბრიკების მიხედვით.(იხ.დანართი №1) 3)მოსწავლეები ავსებენ თვითშეფასების ფორმას ( იხ.დანართი № 2) საშინაო დავალება:... თიმსიდან მოსწავლეების სიის გადმოწერა. |
გაკვეთილზე გამოიყენება მიმდინარე განმსაზღვრელი შეფასება (იხ.დანართი №1) თვითშეფასების ფორმა ( იხ.დანართი № 2) |
საკლასო |
დანართი № 2 ,,თვითშეფასების ფორმა”. |
4წთ. |
Ø შეძლებენ ახალი თემატური ლექსიკო-გრამატიკული
ერთეულების გამოყენებას მეტყველებაში.
Ø მოსმენის და წაკითხვის
დროს ამოიცნობენ, სად მიმდინარეობს საუბარი
და ამოიცნობენ საუბრის ძირითად თემას/საკითხებს;
Ø მოსწავლეები შეძლებენ ვიდეოს
ნახვის შემდეგ ტესტის შევსება.
Ø საკუთარი თავის შეფასება ,, თვითშეფასების ფორმის“ მიხედვით.
შეფასება:
დანართი№ 1 ზეპირი დავალებების შეფასება
კრიტერიუმი |
დაბალი 1–4 |
საშუალო 5–6 |
კარგი
7–8 |
საუკეთესო 9–10 |
ჩართულობა |
არაა ჩართული |
ნაწილობრივადაა ჩართული |
სრულყოფილადაა ჩართული, მაგრამ არ თანამშრომლობს კლასთან |
ჩართულია და თანამშრომლობს კლასთან |
მეტყველება |
არ/ ვერ საუბრობს |
ცდილობს, მაგრამ ფრაზებს ვერ ადგენს
|
შეუძლია ლაპარაკი,მაგრამ უშვებს სამეტყველო შეცდომებს.
|
გამართულად საუბრობს |
წვდომა |
არ/ვერ გაიგო მოცემული ლექსიკური მასალა |
გაიგო მოსასმენი ტექსტი, მაგრამ ვერ თარგმნის ფრაზებს |
კარგად გაიგო მოსასმენი ტექსტი, მოყოლისას გამოიყენა ახალი სიტყვები და ფრაზები |
სრულყოფილად გაიგო ახალი მასალა, თავისუფლად მეტყველებს გაკვეთილის თემაზე. |
პრეზენტირება
|
არ/ვერ აკეთებს პრეზენტაციას |
გადმოსცემს სხვისი დახმარებით, უჭირს არგუმენტირება |
შეუძლია ცოდნის დემონსტრირება არგუმენტირებულად |
ორიგინალურად, არგუმენტირებულად წარმოაჩენს პრეზენტაციას, გამართულად საუბრობს სამეტყველო ნორმების დაცვით. |
დანართი№ 2
თვითშეფასების ფორმა კლასი______
სახელი / გვარი _______________________________________
თარიღი
_______________________________________________________________
დაწერეთ პასუხი: 1.აღნიშნეთ, რომელი აქტივობა/აქტივობები იყო თქვენთვის უფრო საინტერესო ? ü ვიდეორგოლის ნახვა და ტესტის შესრულება; ü კითხვა ü წერა
2.რამდენად სწორად შეასრულეთ დავალებები : ტესტში 5 კითხვიდან მქონდა___________________ სწორი პასუხი. 3 .შეაფასეთ საკუთარი ინდივიდუალური მუშაობა. რას უნდა მიაქციოთ მეტი ყურადღება? ü ზეპირ მეტყველების განვითარებას; ü მართლწერას; ü სიტყვების მარაგის გამდიდრებას ; ü კითხვას, გამოთქმას და მახვილებს; სხვა
_________________________________________________________________________________
|
ხელმოწერა
თარიღი
დანართი № 3
დანართი № 4
გაკვეთილის რეფლექსია
მასწავლებელი-
საგანი- უცხოური (
რუსული) ენა
გაკვეთილის ჩატარების თარიღი- ...
კლასი- 82
გაკვეთილის თემა:,,სავაჭრო
ცენტრში“- მეორე პოლილოგის კითხვა და ახალი ფრაზების შესწავლა.ტექსტის მიხედვით .....
შედგენა.“
მიღწეული შედეგები
გაკვეთილი დავგეგმე
ესგ-ს სტანდარტების მიხედვით, გავითვალისწინე მოსწავლეთა ასაკი, შესაძლებლობები და
ცოდნის დონე.მოსწავლეებმა გაიაზრეს წაკითხული ტექსტი ....... კომუნიკაციის დროს აქტიურად გამოიყენეს ნასწავლი
ფრაზები და კონსტრუქციები.
მუშაობის დროს შეძლეს თემატური ლექსიკის გამოყენება
მეტყველებაში, შეადგინეს კომიქსები და მიიღეს მონაწილეობა ინტერაქციაში. ვფიქრობ, რომ ჩატარებული გაკვეთილი შეიძლება შევაფასო
დადებითად, რადგან მოსწავლეებმა მიაღწიეს გეგმით განსაზღვრულ შედეგებს: შეძლეს ტექსტის
წაკითხვა, გაგება, ჯგუფებში მუშაობა და საკუთარი შთაბეჭდილებების, ემოციების გამოხატვა,
მოსწავლეები იყვნენ ჩართულები გაკვეთილის პროცესში,
გამოავლინეს დამოუკიდებლად მუშაობის, ურთიერთთანამშრომლობის, კითხვისა და ლაპარაკის უნარ-ჩვევები.გაკვეთილის მსვლელობისას ვაძლევდი
უკუკავშირს,მოსწავლეები შეფასების კრიტერიუმებზე დაყრდნობით მონაწილეობდნენ ერთმანეთის შეფასების პროცესში. კლასში იყო კეთილგანწყობილი სასწავლო გარემო.
გამოყენებული აქტივობების ეფექტურობა
გაკვეთილზე გამოყენებულმა
სტრატეგიებმა საშუალება მომცა კლასის ყველა ჯგუფის მოსწავლე ჩამერთო სწავლის პროცესში. მოსწვლეებმა გამოავლინეს
არსებული ცოდნა.ვუბიძგებდი მოსწავლეებს სხვადასხვა კონტექსტში გამოეყენებინათ ახალი
ცოდნა და უნარები.ეფექტური იყო ლექსიკური დავალებების
შესრულება - ძიებითი კითხვის მეთოდის გამოყენებით ანტონიმების ნახვა.
განსაკუთრებულად მინდა ავღნიშნო გაკვეთილზე გამოყენებული
ჩემ მიერ საგანგებოდ შექმნილი ელექტრონული რესურსი - ......., რომელიც შედგენილია მოსწავლეების ასაკობრივი ინტერესების და ენობრივი
კომპეტენციის გათვალისწინებით. მათი გამოყენება
დაეხმარა ინფორმაციის უკეთ დამახსოვრებაში და ხელი შეუწყო ძიებითი კითხვის უნარის განმტკიცებას.
ამ ელექტრონული რესურსის გაკვეთილზე გამოყენება ხალისს მატებს სწავლის პროცესს და უკეთ დამეხმარა გაკვეთილის მიზნის მიღწევაში.
აქტივობების მოდიფიცირება
გაკვეთილის
მსვლელობა იყო გეგმის შესაბამისი, ჩავატარე ყველა დაგეგმილი აქტივობა, მაგრამ უნდა ავღნიშნო , რომ ...... მუშაობას დასჭირდა
გეგმით დათვალისწინებულზე რამოდენიმე წუთით მეტი დრო და ამიტომ .... ჯგუფის გამოსვლას დრო სრულად არ ეყო.
გასაუმჯობესებელი მიმართულება
გაკვეთილის სუსტ მხარედ მიმაჩნია ის, რომ ნაკლები დრო დავუთმე მოსწავლეების განმსაზღვრელ შეფასებას.
ამავე
გაკვეთილის ხელმეორედ ჩატარების შემთხვევაში შევიტანდი ცვლილებას. კერძოდ, შევამცირებდი შესადგენი კომიქსების რაოდენობას,მეტი დიალოგების
შედგენით შევეცდებოდი გამეაქტიურებინა პასიური მოსწავლეები და მეტ დროს
დავუთმობდი ჯგუფების პრეზენტაციას.
სახელი გვარი
თარიღი